Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33BMOPS9714G1ZL
Call 08047783210 82% Response Rate
Send Enquiry
| Stitch Type | Lockstitch |
| Application | Medium fabric, Light fabric |
| Operation Type | Direct drive |
| Machine Type | Lockstitch |
| Bed Type | Flat bed |
| Max Speed | 5000 spm |
| Max Stitch Length | more than 4 mm |
| Feed Type | Drop feed |
| Max Sewing Speed | 5000 (stitch/min) |
| Brand | Zoje |
DIRECT DRIVE SINGLE NEEDLE AUTO TRIMMER MACHINE CHINESE HOOK AUTO TRIMMER AUTO BACK LATCHING ELECRONIC WIPPER LED LIGHT NEEDLE POSITION SETTING
View Complete details
| Stitch Type | Lockstitch |
| Application | Heavy fabric |
| Operation Type | Direct drive |
| Machine Type | Lockstitch |
| Number Of Needles | 1 |
| Bed Type | Flat bed |
| Max Speed | 5000 spm |
| Max Stitch Length | more than 4 mm |
| Feed Type | Drop feed |
| Max Sewing Speed | 5000 (stitch/min) |
| Number Of Threads | 4 |
| Needle Bar Stroke | 41.2mm |
| Body Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Light Material |
| Brand | zoje |
DIRECT DRIVE SINGLE NEEDLE MACHINE LARGE HOOK NEEDLE POSITION 9MM STITCH LENGTHDIRECT DRIVE SINGLE NEEDLE MACHINE LARGE HOOK NEEDLE POSITION 9MM STITCH LENGTH
View Complete details
| Max Sewing Speed | More Than 5000 (stitch/min) |
| Type of Machine | Chainstitch Machine |
| Number Of Needles | 4 |
| Number Of Threads | 4 |
| Max Stitch Length | 4 mm |
| Needle Bar Stroke | 41.2mm |
| Usage/Application | Light Material |
| Body Material | Cast Iron |
| Machine Type | Foot Operated |
| Operation Type | Hand Operated |
View Complete details
| Machine Type | Hand Operated |
| Machine Condition | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Machine Series | A3C |
| Machine Type | Single needle |
| Application | Medium fabric, Light fabric |
| Max Speed | 5000 spm |
| Motor Type | Direct drive |
| Stitch Type | Lockstitch |
With Auto Trimmer and Auto Tacking D
irect Drive
View Complete details
| Machine Type | Motor Operated |
| Model Name/Number | SINGER 9900 T AUTO TRIMMER |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Stitch Type | Lockstitch |
| Application | Medium fabric |
| Operation Type | Direct drive |
| Machine Type | Lockstitch |
| Number Of Needles | 1 |
| Bed Type | Flat bed |
| Max Speed | 5000 spm |
| Max Stitch Length | more than 4 mm |
| Feed Type | Drop feed |
| Max Sewing Speed | 5000 (stitch/min) |
| Needle Bar Stroke | 30.7mm |
| Usage/Application | Light Material |
| Body Material | Cast Iron |
| Brand | Zoje |
Single Needle Lock Stitch Sewing Machine
View Complete details
| Machine Type | Foot Operated |
| Number Of Needles | 4 |
| Number Of Threads | 4 |
| Max Stitch Length | 4 mm |
| Needle Bar Stroke | 41.2mm |
| Body Material | Cast Iron |
| Machine Condition | Second Hand Only |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details