Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33BMOPS9714G1ZL
Call 08047783210 82% Response Rate
Send Enquiry
| Stitch Type | Lockstitch |
| Application | Heavy fabric |
| Operation Type | Direct drive |
| Machine Type | Lockstitch |
| Number Of Needles | 1 |
| Bed Type | Flat bed |
| Max Speed | 5000 spm |
| Max Stitch Length | more than 4 mm |
| Feed Type | Drop feed |
| Max Sewing Speed | 5000 (stitch/min) |
| Needle Bar Stroke | 30.7mm |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Heavy Material |
| Brand | Zoje |
SINGLE NEEDLE HEAVY DUTY TOP AND BOTTOM FEED LOCKSTICH WITH LONG ARM amp 12MM STICH LENGTH DIRECT DRIVE
View Complete details
| Stitch Type | Lockstitch |
| Application | Medium fabric, Light fabric |
| Operation Type | Direct drive |
| Number Of Needles | 1 |
| Bed Type | Cylinder bed |
| Max Speed | 5000 spm |
| Max Stitch Length | 4 mm |
| Feed Type | Drop feed |
| Max Sewing Speed | 5000 (stitch/min) |
| Needle Bar Stroke | 30.7mm |
| Body Material | Cast Iron |
| Usage/Application | Light Material |
| Brand | Zoje |
HIGH SPEED GENERAL SEWING BLIND STICH MACHINEDIRECT DRIVE SINGLE NEEDLE MACHINE LARGE HOOK NEEDLE POSITION 9MM STITCH LENGTH
View Complete details
| Machine Type | Foot Operated |
| Machine Condition | Second Hand Only |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details