Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33BMOPS9714G1ZL
Call 08047783210 82% Response Rate
Send Enquiry
| Stitch Type | Lockstitch |
| Application | Light fabric |
| Operation Type | Direct drive |
| Machine Type | Lockstitch |
| Number Of Needles | 1 |
| Bed Type | Flat bed |
| Max Speed | 4000 spm |
| Max Stitch Length | more than 4 mm |
| Feed Type | Drop feed |
| Max Sewing Speed | 4000 (stitch/min) |
| Brand | Zoje |
DIRECT DRIVE SINGLE NEEDLE MACHINE NEEDLE POSITION 5MM STITCH LENGTHDIRECT DRIVE SINGLE NEEDLE AUTO TRIMMER MACHINE WITH AUTO FOOT LIFTER AUTO TRIMMER AUTO BACK LATCHING ELECRONIC WIPPER LED LIGHT NEEDLE POSITION SETTING STEP MOTOR WITHOUT OIL PAN
View Complete details
| Machine Type | Foot Operated |
| Max Sewing Speed | More Than 5000 (stitch/min) |
| Number Of Needles | 4 |
| Number Of Threads | 4 |
| Max Stitch Length | 4 mm |
| Needle Bar Stroke | 41.2mm |
| Body Material | Cast Iron |
| Machine Condition | Second Hand Only |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Stitch Type | Lockstitch |
| Application | Light fabric |
| Operation Type | Direct drive |
| Machine Type | Lockstitch |
| Number Of Needles | 1 |
| Bed Type | Flat bed |
| Max Speed | 4000 spm |
| Max Stitch Length | more than 4 mm |
| Max Sewing Speed | 4000 (stitch/min) |
| Body Material | Mild Steel |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Type | Table Top |
| Packaging Type | Loose |
| Weight | 8-10 kgs |
| Material | Ms/Ss |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Machine Type | Automatic |
| Operation Type | Electric |
| Stitch Functions | 1 |
| With Motor | Built In Motor |
| Sewing Speed | 4000 |
| Machine Condition | New and Second Hand |
| ISI Certified | Yes |
| Body Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Machine Type | Hand Operated |
| Machine Condition | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Max Sewing Speed | 5000 (stitch/min) |
| Machine Type | Foot Operated |
| Max Stitch Length | 4 mm |
| Number of Threads | 4 |
| Number Of Needles | 3 |
View Complete details
| Max Sewing Speed | 5000 (stitch/min) |
| Number Of Needles | 4 |
| Number Of Threads | 4 |
| Max Stitch Length | 4 mm |
| Machine Type | Foot Operated |
View Complete details
| Buttonhole Type | Lockstitch |
| Number Of Threads | Single |
| Operation Type | Mechanical |
| Buttonhole Length | 6–32 mm |
| Max Speed | 3600 |
| Fabric Type | Medium fabric, Light fabric |
| Clamping Type | Normal cloth |
DIRECT DRIVE HIGH SPEED LOCKSTITCH BUTTON HOLING MACHINE
View Complete details
| Machine Type | Hand Operated |
| Machine Condition | New and Second Hand |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Machine Type | Foot Operated |
| Model Name/Number | Merritt workmate New |
| ISI Certified | Yes |
| Body Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
We have gained a remarkable position in the market that is involved in offering Usha Sewing Machine Champion.
View Complete details
View Complete details
View Complete details