Chennai, Tamil Nadu
GST No. 33BMOPS9714G1ZL
Call 08047783210 82% Response Rate
Send Enquiry
| Machine Type | Computerized |
| Head Type | Single Head |
| Max Speed | 1200 |
| Embroidery Area | 500/800 |
| Needle Count | 12 |
| Automation Grade | Automatic |
Vaishnavi Designs Computerised Aari Embroidery Machine 20/32 with Tripple beeds Double sequence
View Complete details
| Buttonhole Type | Lockstitch |
| Operation Type | Mechanical |
| Buttonhole Length | 6–38 mm |
| Max Speed | 3000 spm |
| Fabric Type | Medium fabric, Light fabric |
| Clamping Type | Normal cloth |
HIGH SPPED 3200RPM DIRECT DRIVE SEMI DRY HEAD 5 STEP MOTOR POWER SUPPLY COMPUTERIZED BARTACKING MACHINE
View Complete details
| Zigzag Width | 9 mm |
| Application | Embroidery |
| Stitch Patterns | Multi zigzag |
| Needle Type | Single needle |
| Operation Type | Mechanical |
| Max Speed | 3000 spm |
HIGH SPEED ZIG ZAG Direct Drive Automatic oil Lubrication
View Complete details
| Number Of Threads | 5 thread |
| Usage | Light fabric |
| Differential Feed | Yes |
| Stitch Width | 5 mm |
| Max Speed | 6000 spm |
| Operation Type | Direct drive |
DIRECT DRIVE 5 THREAD OVERLOCK MACHINE 6000RPM NEEDLE POSITION SETTING
View Complete details
View Complete details
View Complete details
View Complete details
View Complete details